Firma posiada niezbędne prawnie uprawnienia F-Gazowe zarówno firmowe jak i personalne wydane przez Urząd Dozoru Technicznego.
F-gazy to syntetyczne czynniki chłodnicze z grupy gazów fluorowanych. Są one gazami cieplarnianymi – z tego też względu, Unia Europejska wprowadziła szereg regulacji, mających na celu zmniejszenie ich emisji do atmosfery, co ma na celu powstrzymanie niszczenia warstwy ozonowej. Obecne przepisy wymagają m.in. rejestracji urządzeń zawierających f-gazy. Ponadto, wszystkie osoby fizyczne, wykonujące prace przy urządzeniach i instalacjach z f-gazami, muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Certyfikaty muszą posiadać również przedsiębiorstwa. Gdzie wykorzystuje się f-gazy i kogo dotyczą przepisy dotyczące certyfikacji? Lista jest długa – gazy fluorowane to powszechnie stosowany czynnik chłodniczy, który znaleźć można m.in. w:
- ruchomych urządzeniach klimatyzacyjnych,
- samochodach-chłodniach,
- stacjonarnych urządzeniach klimatyzacyjnych i chłodniczych,
- pompach ciepła,
- stacjonarnych systemach ochrony przeciwpożarowej i w gaśnicach,
- rozdzielnicach elektrycznych, rozdzielnicach wysokiego napięcia.
Do prac, wymagających posiadanie certyfikatu, zalicza się instalowanie, konserwację, serwisowanie, naprawy oraz likwidację wymienionych wyżej urządzeń i instalacji. W przypadku osób, wykonujących prace przy urządzeniach klimatyzacyjnych w niektórych pojazdach silnikowych
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 517/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 842/2006 oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) NR 1005/2009 z dnia 16 września 2009 r. w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Minimalne wymagania i warunki dotyczące wzajemnego uznawania certyfikacji przedsiębiorstw i personelu w odniesieniu do poszczególnych rodzajów urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane określają następujące rozporządzenia wykonawcze:
- Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2015/2067 z dnia 17 listopada 2015 r. (stacjonarne urządzenia chłodnicze, klimatyzacyjne i pompy ciepła oraz agregaty chłodnicze samochodów ciężarowych i przyczep chłodni)